Przepisy gry w Spartan Cup

Przepisy gry

Zanim zagracie pierwsze spotkanie, warto zaznajomić się z przepisami, które obowiązują w naszej lidze, aby później nie było niemiłych niespodzianek 🙂

W tym roku zmieniło się kilka istotnych przepisów w piłce nożnej na dużym boisku. My również je dostosowaliśmy do „naszych warunków”.

Dla tych, którzy już grali, najistotniejszy jest przepis wprowadzania piłki w grę. Na małym boisku robi to bramkarz, wznawiając piłkę wyrzutem z ręki. Piłka jest w grze od razu po wyrzucie – zawodnicy drużyny przeciwnej mogą „zaskoczyć” bramkarza swoją obecnością w polu karnym. Zniesiony został przepis „6 sekund na wyprowadzenie piłki z pola karnego”.

Jest również kilka zmian przy wykonywaniu rzutów sędziowskich oraz rzutów wolnych pośrednich (m.in.w murze drużyny broniącej składającej się z co najmniej dwóch zawodników nie może stać zawodnik drużyny atakującej – musi stać co najmniej 1 metr od muru oraz drużyna atakująca nie musi czekać na wykluczenie zawodnika z gry po „brutalnym faulu” – gdy sprzyjają ku temu okoliczności, może od razu rozpocząć grę, a wykluczenie zawodnika przez sędziego może zostać odroczone w czasie).

Kolejna istotna zmiana dotyczy sędziego, który nie jest już „powietrzem”. Jeśli przeszkodzi on drużynie w akcji, może zostać zasądzony rzut wolny pośredni.

Już widzieliśmy w wielu spotkaniach, że zawodnicy nie muszą zmienić się w strefie zmian. Na małym boisku nie jest to aż takim problemem. Najważniejsze jest jednak wejście na boisko – musi ono nastąpić w strefie zmian, na własnej połowie – zawodnik nie może wejść w dowolnym miejscu boiska. Oczywiście może to zrobić dopiero po opuszczeniu boiska przez schodzącego.

Tutaj znajdują się przepisy gry w Spartan Cup: Przepisy gry.

Warto jeszcze obejrzeć filmik przygotowany przez sędziów Ekstraklasy: Zmiany w przepisach.

Zostaw odpowiedź